Potwierdzona diagnoza epilepsji.

Lista zawiera tylko te osoby, dla których w trakcie ich życia postawiono jednoznaczną i niekwestionowaną diagnozę.

znane-osoby-epilepsja-polityka

   Michał IV Pafagonian.

1010 – 1041

Bizantyjski cesarz, który miał częste napady toniczno-kloniczne od wieku dojrzewania. Ataki epilepsji były wówczas interpretowane jako cechy demoniczne i miała to być kara za jego grzechy. Jego królewska świta była wyczulona na oznaki zbliżającego się ataku i starała się ukryć cesarza w trakcie drgawek.

   Papież Pius IX.

1792 – 1878

Miał epilepsję od dzieciństwa.

   Ida McKinley.

1847 – 1907

Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych od 1897 do 1901 roku. Jej epilepsja rozpoczęła się w wieku dorosłym i miała stać się dość niewygodna. Jak zwykle, starano się zachować tę tajemnicę. Jej mąż William McKinley zakrywał twarz serwetką, kiedy miała ataki na przyjęciach.

   Książę Jan z Wielkiej Brytanii.

1905 – 1919

Najmłodszy syn króla Jerzego V. John cierpiał na epilepsję od 4 roku życia aż do śmierci po napadzie w wieku 13 lat. Choroba Johna, wraz z niepełnosprawnością intelektualną i prawdopodobnie autyzmem, doprowadziła do życia z dala od innych. Większość życia spędził w York Cottage na Sandringham z dala od odwiedzających, którzy nie byli członkami rodziny.

   Joe Doyle.

1936–2009

Joseph (Joe) Doyle był irlandzkim politykiem Fine Gael . Był wieloletnim przedstawicielem publicznym Dublina Południowo-Wschodniego i był członkiem Dáil Éireann , Seanad Éireann i Rady Miasta Dublina, a następnie pełnił funkcję burmistrza Dublina w latach 1998–1999. Pierwszą ataki epilepsji rozpoczęły się w wieku 16. lat Stał się jednym z najwybitniejszych zwolenników epilepsji w Irlandii i był członkiem zarządu Brainwave, irlandzkiego stowarzyszenia ds. Epilepsji, do chwili jego śmierci.

   Neil Abercrombie.

Urodzony w 1938

Były gubernator Hawajów, który prowadził kampanię w celu zwiększenia funduszy na badania nad epilepsją. Chorował na epilepsję w latach trzydziestych.

   Tony Coelho.

Urodzony w 1942

Były kongresmen w Stanach Zjednoczonych, który zachorował na epilepsję w wieku 16 lat, być może w wyniku wcześniejszego urazu głowy. Doprowadziło to do odrzucenia przez Jego rodzinę i jezuitów tłumacząc "opętaniem przez diabła". Prowadził kampanię jako kongresman ds. Praw niepełnosprawnych i przewodniczy krajowej radzie dyrektorów Epilepsy Foundation of America ( EFA ).

   Epilepsja.eu      Znane osoby z potwierdzoną epilepsją
qr-znane-osoby-z-potwierdzona-epilepsja