screen-logo-epilepsja-eu-1-0

Wiele badań medycznych, analiz specjalistów, opisów świadków i samych chorych potwierdziło chorobę.

Analizowano to głównie przez ataki, które na ogół wyglądają podobnie. Ciężkie ataki epilpsji wizualnie widoczne są, jako silne drgawki.

Możliwy związek między epilepsją fascynował biografów i lekarzy od stuleci.

W związku z tym istnieje lista osób, które otrzymały wiarygodną diagnozę epilepsji.

Jest to lista godnych uwagi osób, którą opisała Wikipedia.

Zawiera osoby z telewizji, polityki, muzyki, sportu, sztuki i pisarstwa.

Źródło: en.wikipedia.org

Osoby znane z telewizji.

Potwierdzona diagnoza epilepsji.

Lista zawiera tylko te osoby, dla których w trakcie ich życia postawiono jednoznaczną i niekwestionowaną diagnozę.

   Danny Glover.

Urodzony w 1946

Znany aktor i reżyser, który chorował na epilepsję w wieku od 15 do 35 lat. Aktor znany z komedii sensacyjnej "Zabójcza broń".

   Bud Abbott.

1895 – 1974

Słynny komik , który przez całe życie cierpiał na epilepsję, ale próbował ją kontrolować i ukryć.

   Margaux Hemingway.

1955 – 1996

Aktorka i modelka z epilepsją od siódmego roku życia. Jej śmierć została przypisana samobójstwu przez celowe przedawkowanie leku przeciwdrgawkowego.

   Martin Kemp.

Urodzony w 1961

Aktor i były basista popowego zespołu Spandau Ballet. Epilepsja ujawniła się z powodu dwóch guzów mózgu w latach 90.

   Pete Duel

1940–1971

Aktor telewizyjny i filmowy, którego epilepsję zdiagnozowano po urazie głowy do którego doszło w wyniku wypadku samochodowego.

   Rik Mayall

1958–2014

Komik i aktor, który został poważnie ranny i zapadł w śpiączkę na pięć dni po wypadku na quadzie w 1998 roku, później miał dwa ataki, które prawdopodobnie były spowodowane nieprzyjmowaniem jego leków.

   Hugo Weaving

urodzony w 1960

Aktor, który przyjmował leki przeciwdrgawkowe na epilepsję od pierwszego ataku w wieku 13 lat.

   Cameron Boyce

1999–2019

Aktor najlepiej znany ze swoich ról jak Luke Ross w Disney Channel serialu Jessie i znny jako Carlos w filmie Potomkowie. Boyce zmarł z powodu nagłej niespodziewanej śmierci w epilepsji ( SUDEP ).

Informacje: SUDEP - Sudden Unexpected Death in Epileptic Patients.

Osoby znane z polityki.

Potwierdzona diagnoza epilepsji.

Lista zawiera tylko te osoby, dla których w trakcie ich życia postawiono jednoznaczną i niekwestionowaną diagnozę.

   Michał IV Pafagonian.

1010 – 1041

Bizantyjski cesarz, który miał częste napady toniczno-kloniczne od wieku dojrzewania. Ataki epilepsji były wówczas interpretowane jako cechy demoniczne i miała to być kara za jego grzechy. Jego królewska świta była wyczulona na oznaki zbliżającego się ataku i starała się ukryć cesarza w trakcie drgawek.

   Papież Pius IX.

1792 – 1878

Miał epilepsję od dzieciństwa.

   Ida McKinley.

1847 – 1907

Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych od 1897 do 1901 roku. Jej epilepsja rozpoczęła się w wieku dorosłym i miała stać się dość niewygodna. Jak zwykle, starano się zachować tę tajemnicę. Jej mąż William McKinley zakrywał twarz serwetką, kiedy miała ataki na przyjęciach.

   Książę Jan z Wielkiej Brytanii.

1905 – 1919

Najmłodszy syn króla Jerzego V. John cierpiał na epilepsję od 4 roku życia aż do śmierci po napadzie w wieku 13 lat. Choroba Johna, wraz z niepełnosprawnością intelektualną i prawdopodobnie autyzmem, doprowadziła do życia z dala od innych. Większość życia spędził w York Cottage na Sandringham z dala od odwiedzających, którzy nie byli członkami rodziny.

   Joe Doyle.

1936–2009

Joseph (Joe) Doyle był irlandzkim politykiem Fine Gael . Był wieloletnim przedstawicielem publicznym Dublina Południowo-Wschodniego i był członkiem Dáil Éireann , Seanad Éireann i Rady Miasta Dublina, a następnie pełnił funkcję burmistrza Dublina w latach 1998–1999. Pierwszą ataki epilepsji rozpoczęły się w wieku 16. lat Stał się jednym z najwybitniejszych zwolenników epilepsji w Irlandii i był członkiem zarządu Brainwave, irlandzkiego stowarzyszenia ds. Epilepsji, do chwili jego śmierci.

   Neil Abercrombie.

Urodzony w 1938

Były gubernator Hawajów, który prowadził kampanię w celu zwiększenia funduszy na badania nad epilepsją. Chorował na epilepsję w latach trzydziestych.

   Tony Coelho.

Urodzony w 1942

Były kongresmen w Stanach Zjednoczonych, który zachorował na epilepsję w wieku 16 lat, być może w wyniku wcześniejszego urazu głowy. Doprowadziło to do odrzucenia przez Jego rodzinę i jezuitów tłumacząc "opętaniem przez diabła". Prowadził kampanię jako kongresman ds. Praw niepełnosprawnych i przewodniczy krajowej radzie dyrektorów Epilepsy Foundation of America ( EFA ).

Osoby znane z muzyki.

Potwierdzona diagnoza epilepsji.

Lista zawiera tylko te osoby, dla których w trakcie ich życia postawiono jednoznaczną i niekwestionowaną diagnozę.

   Prince

1958 – 2016

Amerykański piosenkarz, który chorował na epilepsję od dziecka i śpiewała o swoim stanie w piosence "The Sacrifice of Victor".

Link YouTube: Prince - The Sacrifice of Victor

   Jimmy Reed.

1925 – 1976

Amerykański piosenkarz bluesowy. Jego diagnoza i leczenie epilepsji w 1957 roku została opóźnione z powodu założenia, że ​​cierpiał na ataki majaczenia. Zmarł po napadzie epilepsji w wieku 51 lat.

   Neil Young.

Urodzony w 1945

Kanadyjski piosenkarz i autor tekstów, dawniej zespołów Buffalo Springfield i Crosby, Stills, Nash & Young.

   Lil Wayne.

Urodzony w 1982 r

Amerykański raper ujawnił w marcu 2013, że choruje na epilepsję. Cierpiał na tę chorobę od dzieciństwa i przyznaje, że rzadko pamięta swoje ataki.

   Lindsey Buckingham.

Urodzony w 1949

Gitarzysta i piosenkarz w grupie muzycznej Fleetwood Mac. Został zabrany do szpitala po ataku podczas trasy koncertowej, w wieku 29 lat. Jego epilepsję skutecznie opanowały leki przeciwdrgawkowe.

   Chris Knox.

Urodzony w 1952

Muzyk z Nowej Zelandii ( Toy Love , Tall Dwarfs ) wspomina o epilepsji w takich utworach jak "Lapse", a także w tytule albumu "Seizure".

   Ian Curtis.

1956 – 1980

Wokalista i autor tekstów zespołu Joy Division. Zdiagnozowano u Niego epilepsję w wieku 22 lat. Okładka ich albumu Unknown Pleasures przypomina śledzenie EEG , ale w rzeczywistości jest to ślad emisji radiowej pulsara. Podczas występów często cierpiał na ciężkie ataki epilepsji. Stan ten był główną przyczyną samobójstwa w 1980 roku w wieku 23 lat.

   Marie Fredriksson

1958 - 2019

Szwedzka piosenkarka pop, autorka tekstów, pianistka i malarka. W mdłości upadła w łazience, na skutek upadku złamała czaszkę. Od tego momentu rozpoczęły się ataki epilepsji.

Osoby znane z sportu.

Potwierdzona diagnoza epilepsji.

Lista zawiera tylko te osoby, dla których w trakcie ich życia postawiono jednoznaczną i niekwestionowaną diagnozę.

   Tony Lazzeri.

1903 – 1946

Główny gracz baseballowy ligi, który prawdopodobnie zmarł po ataku epilepsji, gdy był sam w domu.

   Hal Lanier.

Urodzony w 1942

Gracz i menedżer baseballowy ligi. Po ciężkim pobiciu rozwinęła się epilepsja.

   Lance Franklin.

Urodzony w 1942

Australian Football League gracz, który zachorował na epilepsję w 2015 roku.

   Tony Greig.

1946 – 2012

Były krykiecista i komentator, który był zaangażowany w Epilepsy Action Australia. Pierwszy atak wystąpił w wieku 14 lat, podczas gry w tenisa. Skutecznie kontrolował swoją epilepsję za pomocą leków.

   Marion Clignet.

Urodzony w 1964

Francusko-amerykański kolarz. Stwierdzono, że ma epilepsję w wieku 22 lat. Został odrzucona przez amerykańską federację kolarską, a następnie jechała w barwach Francji. Od tego czasu zdobyła 6 tytułów światowych, 2 srebrne medale olimpijskie, a także liczne nagrody na całym świecie.

   Maggie McEleny.

Urodzona w 1965

Brytyjska pływaczka paraolimpijska, zdobyła 3 złote, 5 srebrnych i 7 brązowych medali. McEleny ma paraplegię i epilepsję. W 2000 roku uzyskała tytuł MBE i została nagrodzona Golden Jubilee Award by the British Epilepsy Association.

   Tom Smith.

Urodzony w 1971

Były zawodnik rugby ze Szkocji i Northampton Saints, od 18 roku życia choruje na epilepsję. Ataki występują tylko w nocy, podczas snu. Jest patronem szkockiej organizacji charytatywnej zajmującej się epilepsją, Enlighten.

   Leon Legge.

Urodzony w 1985

Angielski zawodowy piłkarz. Jego epilepsja jest obecnie kontrolowana.

   Hervé Boussard.

1966 – 2013

Olimpijski kolarz z Francji, który zdobył brązowy medal na letnich igrzyskach olimpijskich w 1992 roku. Zmarł na skutek ataku epilepsji.

Osoby znane z sztuki i pisarstwa.

Potwierdzona diagnoza epilepsji.

Lista zawiera tylko te osoby, dla których w trakcie ich życia postawiono jednoznaczną i niekwestionowaną diagnozę.

   Fiodor Dostojewski.

1821 – 1881

Rosyjski pisarz, którego epilepsja prawdopodobnie została odziedziczona ( zarówno jego ojciec, jak i syn mieli ataki epilepsji ). Wcielił swoje doświadczenia w powieści - tworząc z epilepsji cztery różne postacie. Epilepsja Dostojewskiego była niezwykła, ponieważ twierdził, że doświadczył ekstatycznej aury przed atakiem, podczas gdy większość ludzi doświadcza nieprzyjemnych uczuć.

   Bjørnstjerne Bjørnson.

1821 – 1881

Norweski pisarz i laureat literackiej Nagrody Nobla z 1903 roku. Rozwinięta ogniskowa epilepsja, udar w ostatnim roku życia.

   Minakata Kumagusu.

1867 – 1941

Japoński pisarz i przyrodnik. Miał ataki toniczno-kloniczne z aurą, która wywołała deja vu. Badanie pośmiertne MRI wykazało prawy zanik hipokampa, zgodny z epilepsją płata skroniowego.

   Kathy Sierra.

Urodzona w 1957

Instruktorka programowania i Game Deweloper, który współtworzyła serię książek o programowaniu komputerowym. Pierwszy atak toniczno-kloniczny miała w wieku czterech lat. Były częste i ciężkie, lecz z wiekiem ustąpiły i zawsze były poprzedzone aurą.

   Epilepsja.eu      Znane osoby z potwierdzoną epilepsją


   Wyświetlenia: 2683

qr-znane-osoby-z-potwierdzona-epilepsja