logo-6-epilepsja-eu-350x78px

ribbons-epilepsja-eu-1-planowanie-podrozy

Gdzie wyjeżdżasz i jak długo tam będziesz?

Jeśli podróżujesz do pracy, możesz nie mieć wyboru, jednak jeśli planujesz wakacje, zastanów się, dokąd zmierzasz w związku z atakami epilepsji.
Czy jest to realne miejsce do odwiedzenia, w którym nie będziesz miała ataków ?
Jeśli nie możesz prowadzić samochodu, pomyśl o ośrodku, w którym nie będziesz musiał opuszczać miejsca wakacji lub upewnić się, że inny środek transportu jest łatwo dostępny.
Jeśli będziesz musiał podróżować po przyjeździe do hotelu, zanotuj dostępne formy transportu, zanim dojedziesz.

Podróżujesz sam, czy z innymi ludźmi?

Jeśli Ty (lub Twój bliski) ma częste ataki, w których może wystąpić uraz, podróżuj z kimś, kto wie o twoich atakach epilepsji i co zrobić, jeśli pojawią się problemy. Jeśli musisz podróżować samotnie, może to mieć wpływ na to, dokąd zmierzasz, jak się tam dostać i jakie rodzaje środków ostrożności możesz podjąć.

screen-logo-epilepsja-eu-1-0-horizontal

Jakie masz rodzaje ataków i jak często występują?

Osoby z drgawkami, które wpływają na ich świadomość, będą miały inne obawy niż osoby, u których występują ataki toniczno-kloniczne. Osoby, które mogą stracić przytomność, mogą mieć trudności, jeśli tego typu atak wystąpi w samolocie. Poruszanie się jest zwykle ograniczone w samolocie i zazwyczaj nie można tego zrobić bezpiecznie.

Jeśli masz skłonności do cięzkich ataków, pomyśl dokładnie o planach, które wymagają długich czasów podróży i jak możesz uzyskać pomoc w przypadku wystąpienia ataku. Podróż samolotem oferuje ograniczoną pomoc medyczną podczas lotu i może nie być bezpiecznym pomysłem dla osób z tym ryzykiem. Zastanów się, że będziesz miał atak podczas podróży i planuj z wyprzedzeniem, korzystając z planu reakcji.

screen-logo-epilepsja-eu-1-0

Ataki epilepsji w trakcie podróży.

Podróżowanie może być stresujące i prowadzić do częstych zakłóceń w harmonogramach snu, zmianach nawyków żywieniowych lub zmianach czasu przyjmowania leków. Zastanów się dokładnie nad wyzwalaczami ataków i jak nimi zarządzać lub zapobiec ich wystąpieniu w pierwszej kolejności!

   Upewnij się, że planujesz czas na odpoczynek, zamiast być cały czas w ruchu. Może to być szczególnie ważne dla rodzin z małymi dziećmi.

   Jeśli Ty lub Twoje dziecko jesteście wrażliwi na światło, bądźcie ostrożni podczas odwiedzania parków rozrywki, szczególnie w nocy - może być dużo migających świateł i nadmiernych bodźców, które mogą wywołać drgawki.

   Jeśli często przebywasz na dworze lub masz napięty harmonogram, upewnij się, że regularnie pijesz i jesz.

Jakie są Twoje obawy dotyczące bezpieczeństwa?

Pomyśl o swoim sposobie transportu, a także o celu podróży w odniesieniu do bezpieczeństwa. Następnie usiądź ze swoim lekarzem, pielęgniarką i rodziną, aby zaplanować, jak zapobiegać urazom i upewnić się, że podróż jest zabawna i bezpieczna! Osoby z atakami powinny mieć możliwość uczestnictwa w większości zajęć. Jednak działania, które wiążą się ze znacznymi zagrożeniami bezpieczeństwa, takimi jak wspinanie się na wysokie miejsca, latanie i skoki ze spadochronem, nie są zalecane i mogą stanowić poważne zagrożenie bezpieczeństwa.

screen-logo-epilepsja-eu-1-0-horizontal
logo-6-epilepsja-eu-350x78px

ribbons-epilepsja-eu-1-planowanie-podrozy

Jakie są możliwości opieki zdrowotnej w miejscu docelowym?

Zastanów się, dokąd zmierzasz w związku z tym, czego potrzebujesz. Jeśli podróżujesz do kurortu lub miasta, prawdopodobnie będziesz mógł łatwo znaleźć aptekę, lekarza lub szpital. Jeśli jednak podróżujesz na tereny wiejskie lub odległe, możesz w ogóle nie mieć dostępu do opieki medycznej, aby znaleźć lekarza. Może to nie być rozsądne dla osób z częstymi atakami epilepsji lub tych, które mogą napotkać sytuacje awaryjne. Upewnij się, że masz odpowiednie zapasy leków, a ktoś z Tobą może być w trakcie podróży.

Upewnij się również, że sprawdziłeś ubezpieczenie zdrowotne przed podróżą. Dowiedz się, czy będziesz objęty ochroną ubezpieczeniową i czy istnieją konkretne instrukcje, których należy przestrzegać, jeśli potrzebujesz opieki zdrowotnej podczas podróży.

Autor: Steven C. Schachter MD i Patricia O. Shafer RN, MN 07/2007
Zrecenzowany przez: Patricia O. Shafer RN MN 12 grudnia 2018 r

screen-epilepsja-eu-3-0-1920x1280px
logo-6-epilepsja-eu-350x78px

ribbons-epilepsja-eu-1-wyzwalacze-atakow
features-star-2

Wyzwalacze ataków

Brak snu
features-star-2

Wyzwalacze ataków

Gorączka
features-star-2

Wyzwalacze ataków

Światło
features-star-2

Wyzwalacze ataków

Stres
features-star-2

Wyzwalacze ataków

Dieta

   Epilepsja.eu      Planowanie podróży z epilepsją
qr-planowanie-podrozy-z-epilepsja