logo-6-epilepsja-eu-350x78px

ribbons-epilepsja-eu-1-wyzwalacze-atakow

Czy zmiana tego, co jem, może poprawić kontrolę ataków epilepsji?

Żywność może zmieniać funkcje mózgu, ale rzetelne informacje na temat konkretnych zaleceń są ograniczone. Wiemy, że bardzo niski poziom cukru we krwi może powodować ataki u niektórych osób, zwłaszcza u osób z cukrzycą, które przyjmują za dużo insuliny. Jeśli masz epilepsję, uzasadnione jest regularne spożywanie posiłków i stosowanie zrównoważonej diety. Nie ma jednak dowodów na to, że łagodne spadki poziomu cukru we krwi, które są powszechnie określane jako "hipoglikemia", mają jakikolwiek związek z atakami epilepsji.

Czy witaminy, zioła lub aminokwasy mogą pomóc w leczeniu ataków epilepsji?

Badania naukowe nie były w stanie potwierdzić doniesień osób, które wydawały się reagować na te substancje. Pojedyncze raporty z kilku przypadków mogą wprowadzać w błąd. Nie powinniśmy ignorować obiecujących terapii, ale ludzie z epilepsją byli mądrzy, gdyby nie podjęli leczenia, dopóki nie pojawi się jakiś solidny dowód, że to działa. Większość suplementów diety to w rzeczywistości leki. Prawdopodobnie większość z nich nie ma rzeczywistego wpływu na kontrolę ataków, ale mogą mieć skutki uboczne, a niektóre mogą być niebezpieczne.

Czy niedobory witamin powodują lub nasilają ataki epilepsji?

Jedynym niedoborem witaminy, o którym wiadomo, że powoduje lub nasila ataki, jest niedobór witaminy B6 (pirydoksyny). Ten niedobór występuje głównie u noworodków i niemowląt i powoduje ataki, które są trudne do kontrolowania. W niektórych przypadkach lekarz może podać dziecku witaminę poprzez IV podczas rejestrowania EEG. Jeśli EEG się poprawi, oznacza to, że występuje niedobór B6. Niektórzy lekarze mogą również spróbować witaminy B6 u starszych dzieci z atakami trudnymi do opanowania, ale nie ma solidnych dowodów, że będzie to pomocne.

Czy niski poziom minerałów w organizmie wpływa na aktywność ataków?

Minerały są niezbędnymi składnikami odżywczymi. Niski poziom minerałów, sodu, wapnia i magnezu może zmieniać aktywność elektryczną komórek mózgowych i powodować ataki epilepsji.

Jakie czynniki powodują niski poziom minerałów w organizmie?

Niedobór minerałów jest rzadki, chyba że istnieje poważne ogólne niedożywienie, ale następujące czynniki mogą wpływać na poziom minerałów w organizmie:

   Niski poziom sodu może być spowodowany przez leki takie jak diuretyki (pigułki wodne) lub karbamazepina i okskarbazepina (Tegretol, karbatrol, Trileptal), przez nadmierne spożycie wody lub zaburzenia hormonalne.

   Niski poziom wapnia najczęściej wynika z choroby nerek lub zaburzeń hormonalnych. Mogą być również powiązane z niskim poziomem magnezu.

   Niski poziom magnezu może być wynikiem przewlekłego nadużywania alkoholu i złego odżywiania. Niski poziom magnezu może prowadzić do ataków, a także może powodować niski poziom wapnia.

screen-logo-epilepsja-eu-1-0-horizontal

Czy powinienem brać dodatkowe minerały?

Osoby cierpiące na epilepsję bardzo rzadko potrzebują dodatkowego sodu, wapnia lub magnezu do kontroli ataków. Jeśli Twój lekarz stwierdzi, że masz niski poziom w organizmie i nie rozpoznano żadnego podstawowego zaburzenia, rozsądne może być zmienienie diety lub spożycie suplementu mineralnego. Przyjmowanie dodatkowych dawek niektórych minerałów może pomóc w zapobieganiu skutkom ubocznym, które mogą wynikać z długotrwałego stosowania niektórych leków na epilepsję. Sprawdź szczegółowe informacje o lekach, które bierzesz, aby sprawdzić, czy dotyczy to Ciebie.

Autor: Steven C. Schachter, MD
Zrecenzowany przez: Joseph I. Sirven, MDPatricia O. Shafer, RN, MN, 15 grudnia 2006 r

logo-6-epilepsja-eu-350x78px

ribbons-epilepsja-eu-1-wyzwalacze-atakow
features-star-2

Wyzwalacze ataków

Brak snu
features-star-2

Wyzwalacze ataków

Gorączka
features-star-2

Wyzwalacze ataków

Światło
features-star-2

Wyzwalacze ataków

Stres
screen-epilepsja-eu-10-0-1920x1280px

   Epilepsja.eu      Wyzwalacze ataków epilepsji      Złe odżywianie, niski poziom cukru we krwi
qr-wyzwalacze-atakow-zle-odzywianie