screen-pion-epilepsja-eu-2-2-960x1280px

Kontrola odżywiania i ataków epilepsji.

Badania wykazały, że dieta może poprawić kontrolę ataków u osób z epilepsją. Chociaż badania te opierają się na ścisłej diecie zwanej dietą ketogeniczną, ostatnie dowody wskazują, że mniej restrykcyjne diety również mogą być pomocne.

Zmodyfikowana dieta Atkinsa, to druga dieta, które została zbadana.

Dieta ketogeniczna pomaga kontrolować ataki u niektórych osób z epilepsją. Jest przepisywana przez lekarza neurologa i dokładnie monitorowana przez dietetyka. Zwykle stosuje się ją u dzieci z atakami drgawek, które nie reagują na leki. Jest bardzo rygorystyczna, wymagająca dokładnych pomiarów kalorii, płynów i białek. Żywność jest ważona i mierzona.

Dieta jest przepisywana, gdyż nierozważne korzystanie z diety ketogenicznej jest nierozsądne, osoba musi być pod ścisłą kontrolą lekarzy neurologa i dietetyka!

Nazwa ketogeniczna oznacza, że ​​wytwarza ketony w ciele. Ketony powstają, gdy organizm zużywa tłuszcz jako źródło energii.

Zwykle organizm wykorzystuje węglowodany (takie jak cukier, chleb, makaron) jako paliwo. Ponieważ dieta ketogeniczna jest bardzo uboga w węglowodany, zamiast tego tłuszcze stają się podstawowym paliwem. Ciało może bardzo dobrze funkcjonować z pomocą ketonów i tłuszczu.

Ketony nie są niebezpieczne. Można je wykryć w moczu, krwi i oddechu. Ketony są jednym z bardziej prawdopodobnych mechanizmów działania diety, przy czym wyższe poziomy ketonów często prowadzą do poprawy kontroli ataków. Istnieje jednak wiele innych teorii, dlaczego dieta działa i pomaga w leczeniu epilepsji.

Zobacz, jakie składniki wchodzą w skład diety.

Przepisy kulinarne w diecie ketogenicznej

Lekarze zalecają dietę ketogeniczną zazwyczaj dla dzieci, u których leki przeciwpadaczkowe nie dawały pozytywnych efektów w kontroli ataków epilepsji.

Z reguły najpierw dziecko musi przejść etapy w których użyto kilku różnych leków farmakologicznych, epilepsja lekooporna.

Klasyczna dieta ketogeniczna zazwyczaj nie jest zalecana dla dorosłych, głównie dlatego, że ograniczone wybory żywieniowe utrudniają przestrzegania przez dorosłych. Jednak zmodyfikowana dieta Atkinsa działa dobrze u dorosłych.

Pierwsze etapy wdrożenia diety ketogenicznej powinny odbyć się w warunkach szpitalnych z dobrym zespołem doświadczonych neurologów i dietetyków.

Głównym powodem przyjęcia do szpitala w większości ośrodków jest monitorowanie nasilenia ataków w diecie, zapewnienie, że wszystkie leki są wolne od węglowodanów i kształcenie rodzin w stosowaniu rygorystycznej diety ketogenicznej.

Dieta działa dobrze u dzieci z atakami ogniskowymi, ale może być mniej prawdopodobne, że doprowadzi do natychmiastowego wyniku bez ataków.

Dietę ketogeniczną można zawsze rozważyć, o ile nie ma wyraźnych przyczyn metabolicznych lub mitochondrialnych, aby jej nie używać.

screen-epilepsja-eu-2-2-1153x779px
logo-6-epilepsja-eu-350x78px

ribbons-epilepsja-eu-1-dieta

Proporcją jest stosunek tłuszczu, węglowodanów i białka.

3 - 4 gramów tłuszczu na każdy 1 gram węglowodanów i białka.

To ok. 90% kalorii z tłuszczu.

Zazwyczaj, gdy przepisywana jest klasyczna dieta ketogeniczna, całkowita ilość kalorii jest dopasowywana do liczby kalorii potrzebnych danej osobie.

Na przykład, jeśli dziecko spożywa regularną dietę o wartości 1500 kalorii, zmieniłoby się to na dietę ketogeniczną o wartości 1500 kalorii. Tylko w przypadku bardzo małych dzieci dieta może być przepisywana na podstawie masy ciała.

Jeśli to brzmi skomplikowanie, to jest! Dlatego ludzie potrzebują pomocy dietetyka podczas korzystania z tej diety.

Stosunek proporcji diety ketogenicznej to stosunek tłuszczu do węglowodanów i gramów białka łącznie.

   Stosunek 4:1 jest bardzo rygorystyczny, niż stosunek 3:1 i jest zwykle stosowany u większości dzieci.

   Stosunek 3:1 jest zazwyczaj stosowany u niemowląt, nastolatków i dzieci, które z innych powodów wymagają większych ilości białka lub węglowodanów.

Rodzajami żywności, które dostarczają tłuszcz do diety ketogenicznej, są masło, gęsta śmietana, majonez i oleje (np. rzepak lub oliwka).

Ponieważ ilość węglowodanów i białek w diecie musi być ograniczona, bardzo ważne jest ostrożne przygotowywanie posiłków.

Nie można jeść różnych źródeł węglowodanów.

Dieta ketogeniczna jest nadzorowana przez:

   Dietetyka, który monitoruje odżywianie dziecka i może uczyć rodziców i dziecko, co może, a czego nie można jeść.

   Neurolog, który monitoruje leki i ogólne korzyści w atakach epilepsji lekoopornej.

logo-6-epilepsja-eu-350x78px

ribbons-epilepsja-eu-1-dieta

Dzieci będące na diecie ketogenicznej nadal przyjmują leki.

Niektóre są w stanie przyjmować mniejsze dawki lub mniej leków niż przed rozpoczęciem diety. Jest to zwykle podejmowane po 1 miesiącu na diecie ketogenicznej.

Jeśli osoba chora pominie z diety nawet jeden posiłek, może stracić dobry efekt. Dlatego bardzo ważne jest, aby trzymać się diety zgodnie z zaleceniami.

Dieta ketogeniczna pozwala na poczucie kontroli nad atakami przez rodzica lub osobę żyjącą z epilepsją.

Wszystkie leki powinny być bez węglowodanów / cukru, aby uniknąć ukrytych cukrów. Większość płynnych leków jest zmieniana przez farmaceutów na pigułki.

Monitorowanie pacjentów będących na diecie ketogenicznej polega na:

   Na początku lekarz będzie zazwyczaj widywał dziecko co 1-3 miesiące.

   Wykonywane są badania krwi i moczu, aby upewnić się, że nie występują problemy medyczne.

   Wysokość i waga są dokładnie mierzone, aby mieć pod kontrolą ewentualne zmiany pod wpływem diety ketogenicznej.

Odejście od diety ketogenicznej.

Jeśli ilość ataków się zmniejszyła lub ataki ustały przez pewien czas, zwykle 2 lata, lekarz może zasugerować odejście od diety

   Zazwyczaj osoba chora na epilepsję jest stopniowo uwalaniana od diety przez kilka miesięcy lub nawet dłużej. Ataki mogą się nasilić, jeśli dieta ketogeniczna zostanie natychmiast przerwana.

   Dzieci zwykle kontynuują przyjmowanie lekarstw na ataki po odejściu z diety.

   W wielu sytuacjach dieta doprowadziła do znacznej, ale nie całkowitej kontroli ataków. W takich sytuacjach chorzy mogą pozostać na diecie ketogenicznej przez wiele lat.

Skutki uboczne diety ketogenicznej.

   Osoba lub dziecko rozpoczynające dietę ketogeniczną może czuć się ospała przez kilka dni po rozpoczęciu diety.

   Kamienie nerkowe

   Wysoki poziom cholesterolu we krwi

   Zaparcie

   Spowolniony wzrost

   Pęknięcie kości

Autor: Eric Kossoff MD 10/2017
Zrecenzowany przez: Joseph I Sirven MD, 25 października 2017 r.
Aktualności z zakresu diety ketogenicznej - epilepsy.com

THE CHARLIE FOUNDATION

for Ketogenic Therapies 515 Ocean Ave., #602N Santa Monica, CA 90402

   charliefoundation.org

   Przejdź do Youtube

   Epilepsja.eu      Dieta ketogeniczna w leczeniu epilepsji
qr-dieta-ketogeniczna-w-leczeniu-epilepsji